Asi nejviditelnějším bodem je 1000 korun pro každého a s tím související karta Kladeňáka od které si slibuje zlepšení podpory sportu, kultury a zároveň osekání benefitů pro nepřizpůsobivé občany.


1000 korun pro každého. Zní to hezky ale není na Kladně těch dárků voličům už trochu moc?

1000 je takový marketingový tahák, aby tomu lidé věnovali pozornost, to důležité je karta Kladeňáka. Ta je nejlepší cestou, jak postupně zefektivnit systém dotací, který tady nabobtnal do takových rozměrů, že za pár let bude neudržitelný. Jednak chceme rodičům pomoci s financováním sportu, zabavit seniory a v neposlední řadě je to způsob, jak odebrat benefity těm, kteří se městu dluží peníze. To v tuto chvíli, kdy jsou slevy plošné, nejde. Chci, aby si lidé rozhodli sami, jak peníze své využijí.

A dojde tedy k osekání stávající dotací?

Ne. Místo toho, abychom donekonečna navyšovali stávající dotace, zavedeme zásluhovou složku. Tady je potřeba říct, že pokud bude pokračovat stávající systém, tak takovým tempem narazíme do zdi a ať už bude za pár let na radnici kdokoliv, nevyhne se razantním škrtům. Tomu se chci vyhnout. Chci, aby tady kluby měly stabilní prostředí.

Brali jste někde inspiraci?

Smích. Inspirací mi byl přistup Tomáše Bati. Ten zvyšoval efektivitu ve Zlíně tím, že představil na svou dobu revoluční způsob, kdy ze zaměstnance zapojil do fungování firmy. Tohle je podobné. Není efektivnější systém než zapojit Kladeňáky do rozhodování.

Kolik to bude městkou kasu stát?

Záleží na tom, jakou z variant zvolíme. Můžete jít cestou kreditů nebo slev. Pokud variantu slev, tak jednotky milionů. Očekáváme, že díky tomu ale zvýšíme i příjmy a ve finále to bude nulová operace. Tady je potřeba dodat, že v tuto chvíli je Kladno na dotacích velmi štědré a provoz městských firem, klubů, spolků, MHD a svoz odpadů dotuje částkou kolem 500 milionů ročně. Tedy zhruba 7000 Kč na hlavu, to si část lidí neuvědomuje, protože nemají šanci o tom rozhodnout. Prostor na zvýšení efektivity opravdu je. Ten chceme využít.

Takže ty peníze nebude možné zneužívat třeba na nákup cigaret?

To nebude možné.

Můžete uvést příklady, jak by to fungovalo?

Aby se to dobře počítalo. Lístek stojí 200 Kč. S kartou Kladeňáka budete mít nárok na slevu 50 %. Pokud nebydlíte v Kladně, dlužíte městu za odpady nebo za něco jiného, zaplatíte plnou částku. Férové pro lidi, kteří pracují a nikde nedluží.

Nebo příklad ze sportovního klubu, kam chodí vaše dítě, je 3000 Kč za rok, pokud využijete jeho kredit, budete platit jen dva tisíce.

Nakonec si představte situaci, kdy vám zbývá 10 volných sedaček na představení. Díky tomu, že budou na marketingovém oddělení vědět, kdo má zájem o lastminute vstupenky, může divadlo oslovit tisíce lidí na pár kliknutí přes aplikaci nebo mailem, vstupenky prodat se slevou a místa zaplnit. Možností je mnoho. Uvádím to jako příklad, počítáme s tím, že se jednotlivé subjekty budou zapojovat postupně.

 Dobrá v diskusi jsem viděl, že to vaši kritici označují za kupování hlasů.

To je nesmysl. Kupování hlasů by to bylo v případě, že by lidé dostali 1000 na účet a mohli peníze utratit za cokoliv. Takto jde o podporu sportu, kultury a zvýšení efektivity v daných oblastech. Je nutné si uvědomit, že stávající systém plošných slev je diskriminuje lidi, kteří městu nic nedluží.

 Já se ptám. Proč by měl člověk, co pracuje a platí daně, nebo senior co celý život dřel, platit za někoho kdo městu dluží na pokutách nebo na poplatcích? Tak to funguje nyní. Není možné říct, že někomu zakážeme někam vstup, ale je možné zavést systém, který ty benefity oseká lidem, kteří do něj nepřispívají nebo ho přímo zneužívají.

Celkově to působí dost revolučně.

Ano. Já kandiduji, protože chci věci měnit a zlepšovat doopravdy, ne dělat kosmetické změny.